Złość = tracenie energii

By wawrzyniec

23 czerwca 2024

Złość niestety kosztuje nas bardzo wiele siły. Pod względem fizjologicznym agresywny gniewnależy do strefy A, gdyż wytważamy wtedy chormony stresu, osłabiające nasz układ odpornościowy oraz do strefy B, gdy czujemy się osobiście zaatakowani, nierespektowani itd.., co zawsze odbija się na naszym poczuciu własnej wartości. Przy tym wszystkim obowiązuje naturalna zasada złotej energii: tego co potrzebne jest w dużej ilości z jednej strony , brakuje z drugiej. Tak więc za gniew płacimy zawsze jakością życia.
Dopiero sfery D (osiągnięcia profesjonalne, wysokie kompetencje) oraz E – poszeżenie naszych choryzontów – nauka przez całe życie, rozwój naszej osobowości – czynią nasze życie wartościowym. Dlatego moje ulubione skojażenie ze strefą E to „od-krycia”.
Jeżeli gniewamy się zbyt często i intensywnie i ze zbyt dużą dozą nienawiści, tracimy to co może świadczyć szczególnie dobitnie o naszym człowieczeństwie. Przemoc wobec osobników swojego gatunku stosują rególarnie nie tylko zwierzęta prymitywne takie jak mrówki ale również wysoko rozwinięte ssaki, tak zwane naczelne (do których i my się zaliczamy). Goryle co pewien czas biją słasze osobniki zapewniając sobie posłuch poprzez strach. Na małpy wpływ mają ich geny i środowisko. Ludzie są w stanie i powinni zastanowić się nad swoim postępowaniem o ile nie chcą panować lepiej nad swoimi emocjami niż małpy. Każdego dnia o każdej porze możemy sami podjąć decyzję, czy chcemy się irytować bardziej efektywnie czy też wolimy ulegać naszym złym emocją.

Żródło: Gniew Złość Agresja, Vera F.Birkenbihl

Jeśli masz depresję i problemy z gniewem zapraszamy na stronę http://medox.org.pl/depresja/leczenie.html, gdzie znajdziesz kontakt do lekarzy, którzy Ci pomogą.

About wawrzyniec