Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa

By wawrzyniec

23 czerwca 2024

Problemy z kręgosłupem są zmorą naszych czasów. Jeżeli często odczuwasz bóle pleców, szczególnie te promieniujące aż do nóg, dokucza Ci sztywność karku lub szyi może to oznaczać, że masz do czynienia z pierwszymi objawami zwyrodnienia kręgosłupa. Nie lekceważ nawet niewinnych z pozoru dolegliwości, gdyż mogą prowadzić do trwałych zmian i problemów z postawą.

Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa

Coraz dłuższe przebywanie w jednej pozycji i praca siedząca przy nadmiernej masie ciała mogą prowadzić do trwałych zmian w obrębie kręgosłupa. Z drugiej strony, osoby uprawiające sport wyczynowy lub ciężką pracę fizyczną również są często narażone na problemy z tą częścią ciała. Zwyrodnienia powstają także wraz z wiekiem, szczególnie jeżeli cierpisz na osteoporozę. Osłabione kości mogą częściej się łamać, urazy natomiast prowadzą do zmian zwyrodnieniowych.

Codzienna dbałość o kręgosłup

Pomimo faktu, że zmian zwyrodnieniowych nie można zatrzymać, warto zrobić wszystko, aby jak najbardziej opóźnić ten proces. Jeżeli w pracy siedzisz długo w jednej pozycji rób sobie krótkie przerwy na „rozprostowanie kości”, w miarę możliwości zmieniaj chociaż nieznacznie pozycję a po pracy zafunduj sobie dłuższy spacer. Warto również co najmniej trzy razy w tygodniu uprawiać jakąkolwiek aktywność ruchową np. pływanie bądź aerobik oraz pamiętać o zbilansowanej diecie, która uchroni Cię przed nadwagą.

Rehabilitacja zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa

Przy poważniejszych zmianach zwyrodnieniowych często konieczna jest rehabilitacja pod okiem specjalisty. Polega ona na serii zabiegów z zakresu fizykoterapii (pole magnetyczne, prądy, krioterapia), masażu pleców i kinezyterapii. Rehabilitację warto wspomóc suplementami bogatymi w kwas hialuronowy i chondroitynę, które przeciwdziałają rozwojowi chorób kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to bolesna dolegliwość warto więc im zawczasu przeciwdziałać i leczyć już przy pierwszych objawach.

About wawrzyniec