Leczenie uzależnienia od alkoholu

By wawrzyniec

23 czerwca 2024

Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu nie jest prostą sprawą dla niego samego, jak i dla bliskich jej osób. Szacuje się, że z dziesięciu alkoholików w dwa lata po skończonej terapii trzeźwych pozostanie tylko trzech.
Początek

Na starcie nie ma większej filozofii jak przestać pić, trzeba po prostu odłożyć flaszkę. Jeśli pijący miał długi ciąg lub stan jego zdrowia, nie jest najlepszy, należy przeprowadzić odwyk w specjalnym miejscu z dobrą opieką lekarską. Miejscem do tego odpowiednim jest na przykład: ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu Medox. Jeśli nie zrobimy tego w mądry i bezpieczny sposób, to może się to skończyć negatywnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Terapia

Po skończonym odwyku jest czas na psychoterapię. Można ją odbyć stacjonarnie w ośrodku (około 6 tygodni) lub normalnie funkcjonować, pracować i dojeżdżać kilka razy w tygodniu na spotkania terapeutyczne. Mowa jest tutaj o leczeniu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatne kliniki świadczą różny zakres usług, więc jest to w każdej placówce zrobione w inny sposób. Zwykle terapia jest prowadzona sam na sam z terapeutą oraz na spotkaniach grupy alkoholików. Najistotniejsze są właśnie spotkania i rozmowy na forum innych uzależnionych. Mówi się, że alkoholizm to choroba ludzi samotnych. Dlatego przy okazji uczenia się tego, jak żyć na trzeźwo możemy poznać wielu znajomych, którzy staną się naszą grupą przyjaciół. Ważne jest wsparcie i mądrość bardziej doświadczonych osób od nas. Dzięki nim możemy popatrzeć na siebie z dystansu, z innej, szerszej perspektywy. W takim miejscu uczy się na nowo umiejętności interpersonalnych. Dobrze wspomaga trzeźwienie chodzenie na mitingi

About wawrzyniec