Co to jest esperal?

By wawrzyniec

23 czerwca 2024

Esperal (disulfiram) to najpopularniejszy środek w leczeniu choroby alkoholowej, od wielu lat stosuje się popularne wszywki pod skórę. W naszym kraju zagrożenie alkoholizmem jest niestety bardzo duże, aż 12 % dorosłych zmaga się z uzależnieniem. Ciągle szukamy skutecznej metody walki z nałogiem. Czy jest skuteczny?
Esperal wszywa chirurg, który nacina skórę pacjenta i pod skórą umieszcza specyfik (pod łopatką lub na pośladku). Środek jest powoli uwalniany do krwiobiegu. Jego działanie trwa od 8 – 12 miesięcy. Zabiegowi można się poddać po minimum 12 godzinach abstynencji alkoholowej. Esperal jest bezpieczny, o ile nie wejdzie w reakcję z alkoholem.

W 2009 produkcja tego specyfiku została zawieszona, jednak po jakimś czasie ponownie wrócił na rynek, zmieniła się jednak nazwa – disulfiram WZF. Składnikiem tego leku jest substancja czynna – disufiramum. Przeczytaj szczegółowo na www.esperal-warszawa.com.pl

Działa ona w następujący sposób – blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie, własnie poprzez tę blokadę w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który zwykle przekształcany jest w postać nieszkodliwą, bez żadnych skutków ubocznych. Działanie aldehydu przypomina więc zwielokrotnione dolegliwości spowodowane przez zatrucie alkoholem. Pierwsze efekty kumulacji aldehydu octowego pojawiają się już 10 minut od wypicia alkoholu. Są bardzo nieprzyjemne: nudności i wymioty,bóle i zawroty głowy,duszności, nadmierne pocenie się,zaczerwienienie twarzy, skoki ciśnienia, przyspieszone bicie serca,stany lękowe. Ponadto stwierdzono również ataki drgawek, a nawet zawału serca. Objawy te mogą trwać od 4 aż do 10 godzin.

Choroba alkoholowa jest bardzo trudna do wyleczenia, bez siły charaktery i terapii psychiatrycznej i psychologicznej jest to praktycznie niemożliwe. Wszywka to jedynie pierwszy etap. Naukowcy na całym świecie ciągle szukają skutecznych metod walki z nałogiem. Na razie bezskutecznie.

About wawrzyniec